Wiedzieć więcej
“Wiedzieć więcej” to nowe rozwiązanie naszego Ośrodka. Zmieniając standardy jakości w OPEN, postanowiliśmy udostępnić Państwu bazę wiedzy w formule Q&A (ang. questions and answers).
Cześć materiałów opracowaliśmy w formie nagrań wideo – mamy nadzieję, że ta forma komunikacji spotka się z przychylnym odbiorem. Materiały wideo uzupełnione są w napisy zgodnie z wytycznymi w zakresie wyrównywania szans osób niepełnosprawnych.
Serdecznie zachęcamy do zadawania pytań wysyłając je na adres: ilmer@open.poznan.pl
Jakość
Realizujemy standardy ISO 9001:2015 – norma ta obliguje nas do tego, by mieli Państwo możliwość współtworzenia z nami nowoczesnej, przyjaznej dla pacjentów jednostki medycznej.
W standardach OPEN “przyjazna jednostka medyczna” to taka, w której komunikacja odbywa się dwustronnie.
W OPEN słuchamy naszych pacjentów.
Po co wykonuje się badania genetyczne w onkologii?
Jak pobrać próbkę kału do badania?
Biopsje gruczołu piersiowego
Biopsja to badanie diagnostyczne polegające na pobraniu skrawków guza pod kontrolą mammografu czy też USG. Biopsja dotyczy zarówno zmian w obrębie gruczołu piersiowego, jak również stanu węzłów chłonnych. Podczas biopsji pobiera się kilka wycinków tkankowych, które się utrwala, a następnie poddaje analizie histopatologicznej. Istnieje kilka technik pobierania materiału.
Czy kolonoskopia jest badaniem bolesnym?
Badanie może wiązać się z odczuwaniem niedogodności i bólu. Zależy to od indywidualnych cech i predyspozycji. Remedium jest zastosowanie sedacji. W naszym ośrodku kolonoskopię najczęściej wykonujemy w znieczuleniu anestezjologicznym („śpię i nic nie czuję”).
Jak przebiega badanie?
Właściwa kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbyt do jelita kolonoskopu, czyli cienkiej, giętkiej rurki zakończonej kamerą. Jeśli w trakcie badania stwierdzone zostanie wystąpienie polipów, lekarz podejmuje decyzje o ich usunięciu (odstąpić od usunięcia może, jeśli polip jest zbyt duży). Polip to stan przedrakowy, a więc taki, z którego z czasem, jeśli nie zostanie usunięty, rozwinie się rak. W trakcie badania lekarz może również zdecydować o wykonaniu biopsji – pobraniu wycinka do badania histopatologicznego.
Wynik kolonoskopii jest znany już po przeprowadzeniu badania. Jeśli pobrany został materiał, jego zbadanie zajmie do trzech tygodni.
Ile kosztuje badanie?
Profilaktyczne badanie kolonoskopowe kosztuje 490 złotych.
Jeśli w trakcie badania stwierdzone zostanie występowanie polipów bądź lekarz podejmie decyzję o wykonaniu biopsji, cena ulega zwiększeniu, ponieważ procedury te wymagają dłuższego czasu oraz zastosowania dodatkowych narzędzi medycznych.
Jakie badania warto wykonać przy kolonoskopii?
Zaleca się, aby badanie kolonoskopowe połączyć z dokładną diagnostyką górnego odcinka układu pokarmowego. Badanie gastroskopii można wykonać w naszym Ośrodku.
Jak się przygotować do badania?
Aby przygotować się do kolonoskopii należy podjąć właściwe kroki już na 7 dni przed badaniem. Obejmują one zarówno zastosowanie diety jak i przeprowadzenie badań. Szczegółowe informacje udzielane są w trakcie zapisu na badanie.
Jak postępować po badaniu?
Pacjent powinien pojawić się na badaniu z osobą towarzyszącą. Po podanej narkozie badany powinien odpocząć przynajmniej trzy godziny, a w dniu badania nie powinno prowadzić się pojazdów.
Czy gastroskopia jest badaniem bolesnym?
Badanie może wiązać się odczuwaniem dyskomfortu – wszystko zależy od indywidualnych cech i predyspozycji. Ze względu na pojawiający się odruch wymiotny w trakcie wprowadzania endoskopu, zwyczajowo stosuje się znieczulenie tkanek z wykorzystaniem lidokainy w aerozolu. W OPEN pacjenci mają możliwość wykonania badania w znieczuleniu anestezjologicznym.
Jak przebiega badanie?
Gastroskopia polega na wprowadzeniu do jamy ustnej, a następnie do gardła, giętkiego endoskopu średnicy ok. 1 cm, zakończonego kamerą. Lekarz ogląda przełyk, żołądek, dwunastnicę. Jeśli w trakcie badania stwierdzone zostaną polipy, lekarz podejmuje decyzję o ich usunięciu. W trakcie badania lekarz może również zdecydować o wykonaniu biopsji, a więc pobraniu wycinka do badania histopatologicznego. Jeśli lekarz stwierdzi cechy zapalenia błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy bądź obecne tam owrzodzenia, decyduje o przeprowadzeniu testu w kierunku obecności odpowiedzialnej za te stany bakterii – Helicobacter pylori (test ureazowy).
Wynik gastroskopii jest znany już po przeprowadzeniu badania. Jeśli pobrany został materiał, jego zbadanie zajmie do trzech tygodni.
Ile kosztuje badanie?
Profilaktyczne badanie gastroskopowe kosztuje 190 złotych. Cena może wzrosnąć, jeśli zdecydują się Państwo na znieczulenie.
Jeśli w trakcie badania stwierdzone zostanie występowanie polipów bądź lekarz podejmie decyzję o wykonaniu biopsji, cena ulega zwiększeniu, ponieważ procedury te są bardziej czasochłonne oraz wymagają zastosowania dodatkowych narzędzi medycznych.
Jak się przygotować do badania?
Gastroskopię wykonuje się na czczo. Szczegółowe informacje przekazywane są przy zapisywaniu się na badanie.
Jak postępować po badaniu?
Jeśli badanie nie wiązało się ze znieczuleniem, po około pół godzinie od wykonania badania pacjent może samodzielnie opuścić ośrodek.