Dlaczego warto wybrać pracownię rezonansu magnetycznego w OPEN?
Mamy nowoczesny sprzęt
Pracujemy na nowoczesnym urządzeniu Siemens. Pozwala ono na uzyskanie bardzo dokładnego obrazu, dzięki czemu umożliwia precyzyjną diagnostykę z zakresu onkologii, neurologii i ortopedii, kardiologii. Wszystkie badania odbywają się w nowoczesnej i przyjaznej pacjentom pracowni.
Wykwalifikowany personel
Współpracujemy z zespołem doświadczonych lekarzy specjalizujących się w badaniach rezonansem magnetycznym.
Szybkie terminy badań i opisów
Pracownia rezonansu rozpocznie działalność 18 lipca. Przyjmujemy zapisy na pierwsze wolne terminy. Czas oczekiwania na wynik z opisem badania to mniej niż 7 dni.
Specjalizacje
Poza standardowym zakresem badań, w naszej pracowni można wykonać również badania RM: serca, piersi, prostaty, układu mięśniowo- szkieletowego.
Umów się na rezonans magnetyczny w OPEN w Poznaniu:
-
- Zadzwoń od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00 pod numer: 601-143-791 lub zostaw nam wiadomość głosową po godzinach pracy. Oddzwonimy następnego dnia.
- Wyślij e-maila pod adres: rezonans@open.poznan.pl i podaj rodzaj badania oraz preferowany przez Ciebie dzień. Oddzwonimy i postaramy się znaleźć dogodny termin.
Co to jest rezonans magnetyczny
Rezonans magnetyczny (MR) to nieinwazyjne i nieszkodliwe badanie pozwalające na ocenę stanu narządów wewnętrznych i tkanek we wszystkich płaszczyznach. Badanie pozwala bardzo precyzyjne określić zmiany w układzie mięśniowym, szkieletowym, a nawet w szpiku kostnym. Rezonans magnetyczny umożliwia także diagnozowanie naczyń krwionośnych i serca. Badanie jest wykorzystywane również w diagnozowaniu chorób ośrodkowego układu nerwowego, takich jak stwardnienie rozsiane, nowotwory mózgu czy choroba Alzheimera oraz umożliwia wykrywanie guzów w tkankach miękkich, guzów serca, płuc czy nowotworów narządów rodnych.
Rezonans magnetyczny w zależności od potrzeb diagnostycznych może być wykonany z podaniem kontrastu lub bez. Jeśli decydujesz się na badanie, koniecznie przeczytaj, na czym ono polega, jak się do niego przygotować oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania.
Jak przebiega badanie rezonansem magnetycznym?
Badanie jest bezbolesne. W zależności od badanego obszaru, cała procedura trwa od 15 do 60 minut. Podczas badania pacjent leży w tunelu, który działa jak skaner i przesuwa się do wnętrza aparatu. Uczucie dyskomfortu może wywołać przebywanie w pozycji nieruchomej, we wnętrzu urządzenia skanującego. W niektórych przypadkach osobie badanej zakłada się słuchawki tłumiące hałas, aby wyciszyć specyficzny dźwięk emitowany podczas badania przez urządzenie. Nasz rezonans posiada funkcje zmniejszającą ich uciążliwość.
Podczas całego badania nad pacjentem czuwa personel medyczny i ma z nim stały kontakt za pomocą mikrofonu i kamery.
Rezonans magnetyczny z kontrastem
W niektórych przypadkach przed badaniem rezonansem magnetycznym podawany jest kontrast, czyli specjalny środek, który pomaga uzyskać lepsze i bardziej szczegółowe obrazy oraz zrozumieć lepiej różne struktury i procesy w ciele. Kontrast jest niezbędny w badaniach m.in. serca, piersi, prostaty, jamy brzusznej, przysadki i miednicy. W pozostałych badaniach może być zastosowany po zaleceniu lekarza. Badanie wykonane z kontrastem trwa nieco dłużej i wymaga innego rodzaju przygotowania do badania. Kontrast jest bezpieczny i tylko sporadycznie wywołuje reakcje alergicznie. Przed badaniem z kontrastem pacjentowi zakłada się wenflon. Po badaniu pacjent powinien zostać około 20 minut na terenie placówki, aby upewnić się, czy nie wystąpiła reakcja alergiczna.
Rezonans magnetyczny a ciąża
Kobiety w ciąży koniecznie powinny poinformować lekarza o planowanym badaniu rezonansem magnetycznym. W pierwszym trymestrze ciąży badanie nie powinno być wykonywane. Chociaż nie ma dowodów na szkodliwość pola magnetycznego dla płodu, zaleca się unikanie badania, chyba że jest to absolutnie niezbędne.
Rezonans magnetyczny serca
Ocena serca za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) jest jednym z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych narzędzi diagnostycznych dostępnych w dziedzinie kardiologii. Badanie to pozwala na szczegółową ocenę struktury, funkcji oraz przepływu krwi w sercu, dostarczając niezastąpionych informacji dla lekarzy w celu postawienia trafnej diagnozy oraz planowania odpowiedniego leczenia pacjenta.
Podczas badania serca za pomocą MRI, pacjent leży na stole wewnątrz specjalnej maszyny MRI. Personel medyczny nadzoruje cały proces i przeprowadza badanie zgodnie z protokołem diagnostycznym. Pacjent może zostać poproszony o wstrzymanie oddychania na krótki czas, aby uzyskać bardziej wyraźne obrazy serca.
W OPEN wykonujemy badania serca obejmujące: przebyte zapalenie mięśnia sercowego; ocenę żywotności mięśnia sercowego; ocenę prawej komory; ocenę serca u nieechogennych pacjentów; kardiomiopatię rozstrzeniową, przerostową, artymogenną popołogową.
Nie zajmujemy się: testami obciążeniowymi (wykluczenie niedokrwienia, ocena perfuzji mięśnia sercowego/ kwalifikacja do angioplastyki/PCI); złożonymi wadami serca; oceną naczyń wieńcowych; angio MR aorty; PFO czyli przetrwały lotów owalny, IZW, wegetację na zastawkach. Zapoznaj się z informacją jak przygotować się do badania.
Jak się przygotować do badania?
Rejestracja
Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego z kontrastem?
Informacje medyczne
Ważne, aby przed badaniem poinformować personel medyczny o swoim zdrowiu. Jak to zrobić? Poprzez wydrukowanie i wypełnienie ankiety. Przyjdź z nią na badanie. Jeśli nie możesz ankiety wydrukować samodzielnie, otrzymasz ją przed badaniem. Pamiętaj jednak wtedy, aby przyjść wcześniej. Wypełnienie dokumentów zajmuje około 15 minut. Jeśli masz wątpliwości co do ankiety, zadaj je nam dzwoniąc pod numer : 601-143-791, lub spytaj naszego konsultanta bezpośrednio przed badaniem.
ANKIETY:
Rezonans magnetyczny – ankieta ogólna
Rezonans magnetyczny piersi – ankieta
Rezonans magnetyczny prostaty – ankieta
Rezonans magnetyczny serca – ankieta
Rezonans magnetyczny układu mięśniowo-szkieletowego – ankieta
Dokumenty
Pamiętaj, aby zabrać ze sobą dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość. Skierowanie od lekarza nie jest formalnie niezbędne do przeprowadzenia badania, ale zabierz je ze sobą jeśli masz. Jeśli masz skierowanie elektroniczne – wystarczy numer e-skierowania. Zawiera ono rozpoznanie kliniczne i pomoże nam we właściwym zaplanowaniu badania. Pamiętaj również o wynikach dotychczasowych badań okolicy anatomicznej, której badanie będzie wykonywane (także więc: kartę z SOR / karty wypisowe ze szpitala, o ile pobyt dotyczył danego stawu, a szczególnie, gdy był wykonany zabieg w obrębie badanego stawu / wynik histopatologiczne). Najlepiej jeśli będą one na płycie CD. Jeśli badanie jest wykonane z kontrastem, przynieś wynik badania kreatyniny z surowicy krwi, który jest wykonany nie później niż 30 dni przed badaniem.
Odzież
Na badanie ubierz się w odzież nie zawierającą metalowych elementów (guzików, zapięć, zamków błyskawicznych). Poza tym, nie musisz ubierać się w jakiś specjalny sposób. Pamiętaj o tym, że przed wykonaniem badania poprosimy Ciebie o zdjęcie odzieży wierzchniej, a więc preferowany będzie wygodny strój, który łatwo ubrać i zdjąć.
Makijaż
Jeśli wykonujesz badanie głowy lub jej okolicy przyjdź bez makijażu. Nie używaj również w dniu badania lakieru do włosów.
Biżuteria
W miarę możliwości nie przychodź z jakimikolwiek metalowymi przedmiotami takimi jak: biżuteria, klucze, zegarki czy aparaty słuchowe. Przed wejściem do pracowni rezonansu poprosimy Cię o ich zdjęcie. Niektóre metalowe przedmioty mogą zakłócać badanie lub być bardzo niebezpieczne w pobliżu pola magnetycznego. Zwróć szczególną uwagę na te metalowe elementy, które mogą być niewidoczne dla technika, który przygotuje Cię do badania (jak m.in. kolczyki na języku, w innych, niewidocznych częściach ciała). Mogą być one w polu magnetycznym bardzo niebezpieczne zarówno dla Ciebie jak i osób obsługujących badanie.
Dieta i leki
Nie musisz być na czczo, chyba, że badanie jest wykonywane z kontrastem. W takim przypadku zapoznaj się z informacjami we właściwej sekcji. Nie musisz również zachowywać jakiejś szczególnej diety. Zwróć jedynie uwagę, na czas trwania badania (od kilkudziesięciu minut do godziny) i na fakt, że nie można go przerywać. Pamiętaj więc o wizycie w toalecie przed badaniem. Przestrzegaj swoich dotychczasowych zaleceń dotyczących jedzenia i przyjmowania leków przed badaniem.
Przyjedź wcześniej
Zaleca się przybycie na badanie z wyprzedzeniem, aby mieć wystarczająco dużo czasu na wypełnienie niezbędnej dokumentacji i rozmowę z personelem medycznym. Jeśli przyjdziesz z wypełnionymi wcześniej ankietami, dopełnienie formalności może zająć Ci do 15 minut. Jeśli nie udało Ci się wypełnić ankiety w domu, weź pod uwagę, że wypełnienie jej może zająć Ci kolejnych 15 minut. Dobrze w takim przypadku przyjść 30 minut wcześniej. Zwróć również uwagę, że nasza pracownia mieści się w samym centrum Poznania. Dzięki temu łatwiej do nas dojechać autobusem czy tramwajem, ale jeśli przyjedziesz samochodem, to zdarzają się problemy z miejscami parkingowymi.
Relaksacja
Jeśli cierpisz na klaustrofobię lub masz obawy przed badaniem, warto skonsultować się z personelem medycznym. Istnieją różne techniki relaksacyjne lub leki uspokajające, które mogą pomóc Ci czuć się bardziej komfortowo podczas badania.
Przed przystąpieniem do badania MRI otrzymasz szczegółowe instrukcje od personelu medycznego, które będą odpowiadały Twoim indywidualnym potrzebom. Słuchaj wskazówek, a jeśli czegoś nie rozumiesz – zadawaj pytania. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możesz mieć spokojny i skuteczny przebieg badania MRI.
Najczęściej zadawane pytania
Czy na badanie rezonansem magnetycznym muszę mieć skierowanie?
Czy w OPEN wykonam badania rezonansem magnetycznym na NFZ?
Czy muszę pozostawać na czczo?
Jeśli badanie jest wykonywane bez kontrastu nie musisz pozostawać na czczo. Jeśli badanie jest wykonane z kontrastem nie powinno się spożywać pokarmów na 3 godziny przed badaniem, chyba, że wykonywana jest procedura MRCP – cholangiografia. Wtedy musisz pozostawać na czczo przez 6 godzin przed badaniem (możesz jedynie pić wodę niegazowaną).
Czy moment cyklu jest ważny dla badania?
W przypadku badań piersi – tak. Zapoznaj się z informacją w punkcie „Rezonans magnetyczny piersi”. W przypadku innych badań moment cyklu nie ma znaczenia.
Czy badanie rezonansem magnetycznym mogę wykonywać wiele razy?
Tak. Badanie nie jest szkodliwe. Można więc je powtarzać bez obaw o swoje zdrowie.
Czy badanie rezonansem magnetycznym jest bezpieczne?
Tak. O ile przestrzega się zasad bezpieczeństwa i słucha poleceń personelu medycznego, badanie nie ma skutków ubocznych i jest w pełni bezpieczne.
Czy mogę wykonać badanie jeśli mam klaustrofobię?
Wszystko zależy od jej skali, niemniej jeśli jest ona duża, proponujemy skontaktować się z ośrodkami, które wykonuje takie badanie w znieczuleniu anestezjologicznym.
Rezonans magnetyczny u dzieci
Nie wykonujemy badań dzieci. Dla wykonania takiego badania u najmłodszych dobrze skontaktować się z placówkami, które specjalizują się w wykonywaniu badań rezonansem magnetycznym w trakcie naturalnego snu małego pacjenta. Takie badanie jest dla dzieci najmniej stresujące.
Rezonans magnetyczny układu mięśniowo-szkieletowego
Szczegółowe informacje dotyczące badania
- Badania nie wykonuje się w gipsie. Pracownia nie dysponuje jednak odpowiednim zapleczem do jego zdjęcia i ponownego zaopatrzenia. Zorganizuj to więc zanim trafisz do nas na badanie.
- W przypadku badań z rozpoznaniem guza, bardzo ważne, aby dostarczyć wynik wcześniejszych badań obrazowych (RTG, TK, MR) na płycie. Jeśli wykonane było wyłącznie USG, wystarczy sam opis badania (choćby w formie wydruku).
Rezonans magnetyczny piersi
Szczegółowe informacje dotyczące badania
- Badanie wykonuje się z kontrastem, zapoznaj się więc z wytycznymi, które dotyczą rezonansu magnetycznego z kontrastem. Wyjątek dotyczy badania implantów celem oceny ich morfologii. W takim przypadku kontrast nie jest potrzebny.
- Badanie u kobiet miesiączkujących wykonywane jest pomiędzy 5 a 14 dniem cyklu. O odstępstwie może, w nagłych sytuacjach, zdecydować lekarz.
- Badania nie wykonujemy u kobiet w ciąży.
- Badania nie wykonujemy u kobiet karmiących, chyba, że zachodzi podejrzenie raka. Wtedy przed wykonaniem badania niezbędna jest konsultacja lekarska.
- Jeśli jesteś pacjentką z implantami, pamiętaj o zabraniu ze sobą paszportu implantów i dokumentacji zabiegu chirurgicznego.
- Jeśli stosujesz hormonalną terapię zastępczą, nie musisz jej odstawiać, chyba, że coś innego zaleci radiolog.
Rezonans magnetyczny prostaty
Szczegółowe informacje dotyczące badania
- Badanie wykonuje się z kontrastem, zapoznaj się więc z wytycznymi dotyczącymi badania rezonansem magnetycznym z kontrastem.
- Niezbędne jest wykonanie badania GFR i zabranie ze sobą jego wyniku. Ważne, aby było on nie późniejszy niż 30 dni.
- Jeśli miałeś dotychczas wykonywane badania PSA, przynieś ich wyniki ze sobą, niezależnie od momentu, w którym zostały wykonane.
- Jeśli miałeś wykonaną biopsję, pamiętaj o przyniesieniu wyników.
- W dniu badania wykonaj wlewkę doodbytniczą. Możesz zakupić ją bez recepty w każdej aptece. Pytaj o Rectanal lub Enemę.
- Zgłoś się na badanie z umiarkowanie wypełnionym pęcherzem.
- Na dzień przed badaniem i w dniu badania, zachowaj dietę lekkostrawną. Nie zjadaj jednak surowych owoców, ciemnego pieczywa i napojów gazowanych.
- Nie pal papierosów.
- Jeśli Twoje badanie poprzedziła biopsja prostaty, dobrze, abyś badanie rezonansem magnetycznym wykonał w okresie nie krótszym niż 6 tygodni po biopsji.
Rezonans magnetyczny serca
Szczegółowe informacje dotyczące badania
- badanie wykonuje się z kontrastem, zapoznaj się więc z wytycznymi, które dotyczą rezonansu magnetycznego z kontrastem
- koniecznie zabierz ze sobą dokumentację medyczną. Jeśli masz, to szczególnie ważne są: wypisy, badania echokardiograficzne, wynik wcześniejszych MR serca, opis tomografii- jeśli była wykonywana;
- przyjmij rutynowo stosowane leki;
Przeciwwskazania do badania rezonansem
Silne działanie pola magnetycznego, powoduje, że są osoby, które takiego badania nie mogą wykonać. Są nimi pacjenci, którzy:
- mają implanty ślimakowe,
- mają elektrostymulator,
- opiłki metalowe w oku.
Ograniczenia w badaniach rezonansem
Pacjenci w poniższych sytuacjach mogą zostać poddani badaniu wyłącznie za zgodą lekarza nadzorującego badanie, który podejmie ją po analizie dokumentacji medycznej.
Daj nam znać, jeśli powyższy przypadek dotyczy Ciebie.
- pacjentki w ciąży;
-
- W przypadku kobiet w ciąży badanie może być ograniczone, szczególnie w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Chociaż nie ma dowodów na szkodliwość pola magnetycznego dla płodu, zaleca się unikanie badania, chyba że jest to absolutnie niezbędne.
-
- pacjenci ze stentami (podstawowe zalecenie dotyczy tego, aby badanie było przeprowadzone nie wcześniej, niż 6 tygodni po koronografii)
- pacjenci z klipsami naczyniowymi,
- pacjenci z aparatami ortodontycznymi,
- pacjenci z klaustrofobią,
-
- Lęk przed zamkniętymi przestrzeniami może spowodować, że badanie będzie dla Ciebie trudne. Personel po przeprowadzeniu wywiadu może pomóc Ci obniżyć poziom dyskomfortu, lub gdy to będzie niemożliwe a Twoja przypadłość zbyt duża, wskaże miejsce gdzie możliwe jest przeprowadzenie takiego badania w znieczuleniu.
-
- pacjenci z implantami stomatologicznymi,
- pacjenci z rozległymi tatuażami badanej okolicy,
- przy badaniach serca, pacjenci ze wszczepioną pompą insulinową( na czas badania pompa musi być odłączona wyjęta igła w dniu badania),
- pacjenci z klipsami metalowymi,
- pacjenci z endoprotezami, wykonanymi przez rokiem 2000,
- pacjenci z endoprotezami, nie mniej niż 3 miesiące po zaimplantowaniu.
Rezonans magnetyczny: | cena badania |
stawu barkowego | 610 zł |
stawu kolanowego | 610 zł |
stawu łokciowego | 610 zł |
nadgarstka | 650 zł |
ręki | 650 zł |
stawu skokowego | 650 zł |
stopy | 650 zł |
stawu krzyżowo – biodrowego | 670 zł |
odcinka szyjnego kręgosłupa | 570 zł |
odcinka piersiowego kręgosłupa | 570 zł |
odcinka krzyżowo-lędźwiowego kręgosłupa | 570 zł |
dwa odcinki kręgosłupa | 1050 zł |
trzy odcinki kręgosłupa | 1450 zł |
głowy | 600 zł |
głowy z angiografią | 800 zł |
głowy z wenografią | 800 zł |
głowy z angiografią i wenografią | 1000 zł |
jamy brzusznej z podaniem środka kontrastowego | 850 zł |
jamy brzusznej z podaniem środka kontrastowego z cholangiografią (MRCP) | 950 zł |
serca z podaniem środka kontrastowego | 1500 zł |
prostaty z podaniem środka kontrastowego | 950 zł |
miednicy męskiej z podaniem środka kontrastowego | 890 zł |
piersi z podaniem środka kontrastowego | 1100 zł |
piersi bez podania środka kontrastowego – ocena morfologii implantów | 900 zł |
piersi z podaniem środka kontrastowego. Badanie dedykowane pacjentkom po podaniu Aquafillingu | 1250 zł |
kontrast | 200 zł |