W naszej poradni genetyki onkologicznej prowadzimy badania mające na celu wykrycie i objęcie opieką rodzin, w których występuje zwiększone ryzyko powstawania nowotworów uwarunkowanych genetycznie. Badania genetyczne pozwalają wykryć zagrożenie nowotworowe przed pojawieniem się objawów klinicznych. Tym samym zwiększamy szansę wczesnego wykrycia i całkowitego wyleczenia choroby poprzez odpowiedni program badań kontrolnych.
Dzięki badaniom genetycznym jesteśmy w stanie określić, czy w przypadku danej osoby (rodziny) wskazane są częstsze lub wykonywane w młodszym wieku od rekomendowanego badania diagnostyczne z zakresu profilaktyki nowotworów.
Jakie badania realizujemy?
Wykonujemy badania genetyczne w kierunku predyspozycji do różnych nowotworów złośliwych m. in: do raka piersi, jajnika, prostaty, jelita grubego, płuca.
Nasz Ośrodek uczestniczy w ogólnopolskim programie mającym na celu rozwój badań w zakresie genetycznych obciążeń nowotworami.
Wykonujemy badania w zakresie testów DNA w kierunku oznaczenia obciążenia: BRCA1, BRCA2, PALB2, RECQL, CHEK2, NOD2, NBS1, HOXB13, RS188140481, p16/ CDKN2A, CYP1B1, ATM, P53, STK11, PTEN, APC, VHL, MSH2, MLH1, MSH6, MUTYH, MTHFR, Rb1.
Podstawą badania genetycznego jest zwykłe pobranie krwi obwodowej. Badanie to nie wymaga pobierania krwi na czczo, może być wykonane zarówno w godzinach popołudniowych, jak i w naszym laboratorium.
Poradnia współpracuje m.in. z Innowacyjną Medycyną Sp. z o.o. kierowaną przez prof. dr hab. med. Jana Lubińskiego (www.genetyka.com).
Wizyta konsultacyjna
Pierwsza wizyta konsultacyjna ma na celu określenie obciążenia rodzinnego na podstawie dokładnego wywiadu i zaproponowanie testów genetycznych, które należy wykonać w rodzinie pacjenta.
Na tę konsultację prosimy zabrać dowód osobisty oraz przygotować się do rozmowy z naszym specjalistą. Jeśli masz możliwość rozmowy z krewnymi, należy zdobyć jak najwięcej szczegółowych informacji dotyczących chorób nowotworowych wśród krewnych (np. wiek diagnozy nowotworu, jaki narząd był pierwotnym ogniskiem nowotworu, jakie podjęto leczenie itp.). Informacje te są bardzo istotne i wpływają na optymalizację kosztów w przypadku badań pogłębionych.
Badania genetyczne wykonujemy z próbki krwi, pacjent nie musi być na czczo. Badanie może być wykonane w godzinach popołudniowych, również w naszym laboratorium.
Poradnia genetyki onkologicznej jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:30 (ostatnia konsultacja wstępna o godz. 14:00).
- rejestracja telefoniczna pod nr 61 8 518 631 wewnętrzny 5,
- genetyka@open.poznan.pl.
Zakres działalności poradni genetyki onkologicznej w OPEN
- badania w celu wykrycia zwiększonej predyspozycji do zachorowania na nowotwory uwarunkowane dziedzicznie na podstawie szczegółowego wywiadu rodzinnego (rozpoznawanie zespołów nowotworów dziedzicznych),
- ocenianie ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe na podstawie wyników testów genetycznych,
- program badań kontrolnych w celu wczesnego wykrycia nowotworów złośliwych występujących w rodzinach wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania.
- poradnia genetyki onkologicznej OPEN gwarantuje objęcie opieką onkologiczną kobiet z grupy podwyższonego i wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe,
- pacjentki Poradni są kierowane do Pracowni Diagnostyki Chorób Piersi OPEN na badania mammograficzne, USG piersi i konsultacje z onkologiem,
- istnieje również możliwość wykonywania USG tarczycy i USG jamy brzusznej, również u mężczyzn z grup podwyższonego ryzyka,
- w nielicznych, uzasadnionych przypadkach możliwe jest bezpłatne badanie 3 zmian w genie BRCA1,
- każdorazowo decyzja o kwalifikacji do bezpłatnego badania zapada na konsultacji wstępnej.