Większość programów profilaktycznych realizowanych przez nasz Ośrodek realizowane jest dzięki funduszom europejskim, które pomagają rozwijać sektor ochrony zdrowia w naszym kraju. Realizujemy również projekty finansowane przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu i Ministerstwo Zdrowia. Głównym celem realizowanych projektów jest zwiększenie dostępu mieszkańców do profilaktyki i diagnostyki chorób nowotworowych przy jednoczesnym wdrażaniu najwyższych standardów i diagnostyki opartej na nowoczesnych rozwiązaniach. Badania mają najczęściej charakter badań przesiewowych – ich celem jest wczesne wykrywanie wszelkich niepożądanych stanów w organizmie, które w dalszym rozwoju mogą stać się zmianą nowotworową.
Dla osób, które decydują się wziąć udział w badaniach realizowanych w ramach projektów, największymi atutami są:
- krótkie terminy wykonania badań,
- nieodpłatna forma świadczenia.
Wszelkich informacji o możliwości skorzystania z badań w ramach projektów udzielają wskazane w zakładkach jednostki organizacyjne OPEN.
Aktualnie nasz Ośrodek realizuje projekty w następujących obszarach:
Mammografia i cytologia - nowotwory piersi i szyjki macicy
Badania genetyczne - nowotwory piersi i jajników
Nowotwory jelita grubego
Projekt pn. „Profilaktyka nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego realizowana przez OPEN S.A. na terenie całej Wielkopolski w latach 2020-2023” skierowany jest do mieszkańców województwa wielkopolskiego w wieku 50-74 lat, u których nie rozpoznano wcześniej nowotworu złośliwego jelita grubego i odbytnicy i którzy nie byli leczeni w tym zakresie. W programie można wziąć udział tylko raz w trakcie jego trwania tj. w latach 2020-2023.
W ramach projektu każdy uczestnik zostaje objęty bezpłatnymi działaniami edukacyjnymi oraz badaniami profilaktycznymi, tj.:
• badaniem na obecność krwi utajonej w kale,
• powtórnym badaniem na obecność krwi utajonej w kale, w przypadku nieprawidłowego wyniku pierwszego badania,
• bezpłatną, niewymagającą skierowania kolonoskopią w znieczuleniu, w przypadku podwójnego dodatniego wyniku na obecność krwi utajonej.
Dodatkowo w projekcie uwzględniono konsultacje z zakresu genetyki onkologicznej dla osób, w rodzinie których zaobserwowano przypadki występowania nowotworów jelita grubego i odbytnicy przed 50 r.ż. Z tego powodu przy okazji zbierania próbek do badania każdy jego uczestnik będzie proszony o wypełnienie ankiety genetycznej, która zostanie następnie przeanalizowana przez specjalistów z onkologicznej poradni genetycznej OPEN.
Projekt przewiduje prowadzenie spotkań edukacyjno-informacyjnych zarówno w gminach na terenie Wielkopolski jak i indywidualnie w OPEN.
W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt pod nr telefonu: 61 8518627 w. 4 lub 609 021 468.
Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie www.badaniaopen.pl.