Programy współfinansowane przez Unię Europejską
Rehabilitacja pacjentów onkologicznych w wieku 18-64 lat, z terenu Wielkopolski - zakończony
Projekt pn. „Rehabilitacja pacjentów onkologicznych w wieku 18-64 lat, z terenu Wielkopolski, realizowana przez OPEN S.A. w latach 2021 – 2023” realizowany jest w terminie od 1 maja 2021 r. do 28.09.2023 r. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.
Całkowita wartość projektu: 14 685 621,50 zł
Kwota dofinansowania: 13 881 431,55 zł
Partnerami projektu są Społeczna Fundacja „Ludzie dla Ludzi” oraz Zakład Rehabilitacji Leczniczej Gabinet Fizjoterapii Magdalena Górska-Doś.
Projekt skierowany jest do osób uczących się, pracujących i zamieszkujących województwo wielkopolskie, w wieku 18-64 lat, kwalifikujących się do rehabilitacji, które chorują lub są po chorobie nowotworowej.
Celem projektu jest wzrost szans na rynku pracy osób w wieku 18-64 lat z Wielkopolski zagrożonych
dezaktywizacją zawodową z powodu choroby nowotworowej poprzez poprawę sprawności funkcjonalnej u nie mniej niż 30% uczestników z 2000 osób objętych RPZ oraz wsparcie 200 osób z otoczenia uczestników w okresie 1.05.2021 r. – 30.06.2023 r.
Projekt zakłada prowadzenie rehabilitacji ruchowej, psychologicznej i dietetycznej dla osób w trakcie lub po przebytym leczeniu onkologicznym, przy jednoczesnym wsparciu pacjentów onkologicznych i ich osób z otoczenia różnego rodzaju działaniami profilaktyczno – edukacyjnymi.
Rehabilitacja będzie prowadzona w Centrum Referencyjnym w Poznaniu oraz w czterech filiach na terenie Wielkopolski – w Kaliszu, Koninie, Lesznie i Pile.
W ramach realizacji projektu nastąpi także podniesienie kompetencji specjalistów realizujących świadczenia poprzez ich udział w praktycznych i teoretycznych szkoleniach realizowanych według autorskiego programu przygotowanego przez koordynatorów poszczególnych działów rehabilitacji.
Profilaktyka nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego realizowana w latach 2020-2023 - zakończony
Rozwój profilaktyki onkologicznej wśród kobiet realizowany przez OPEN SA na terenie całej Wielkopolski w latach 2019-2023 - zakończony
Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów realizuje projekt pn. „Rozwój profilaktyki onkologicznej wśród kobiet realizowany przez OPEN SA na terenie całej Wielkopolski w latach 2019-2023”, który jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wartość projektu: 7 620 769,84 zł
Kwota dofinansowania z EFS: 6 477 654,36 zł
Partnerami projektu są Społeczna Fundacja „Ludzie dla Ludzi” oraz Przedsiębiorstwo Podmiotu Leczniczego Jerzy Stępień PANACEUM P.L. ze Złotowa.
Projekt skierowany jest do kobiet z województwa wielkopolskiego w wieku 50-69 lat (profilaktyka raka piersi) oraz 25-59 lat (profilaktyka raka szyjki macicy).
Celem projektu jest zwiększenie zgłaszalności na badania profilaktyczne w ramach „Populacyjnego programu profilaktyki raka piersi” oraz „Populacyjnego programu profilaktyki raka szyjki macicy” poprzez działania edukacyjne i informacyjne na terenie województwa, skierowane zarówno do kobiet z odpowiednich przedziałów wiekowych, jak też do lekarzy, pielęgniarek i położnych z Podstawowej Opieki Zdrowotnej i lekarzy medycyny pracy.
Badania mammograficzne skierowane są do kobiet w wieku 50-69 lat, które nie chorowały na nowotwór piersi i które w ciągu poprzednich dwóch lat nie miały wykonywanych badań w ramach ww. programu. Badania wykonywane są w siedzibie OPEN S.A. w Poznaniu oraz w mammobusach na terenie całego województwa.
Badania cytologiczne skierowane są do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie chorowały na nowotwór szyjki macicy i które w ciągu poprzednich trzech lat nie miały wykonanych badań w ramach ww. programu. Badania wykonać można w siedzibie OPEN S.A. oraz w cytobusie na terenie całego województwa.
Projekt zakłada również organizowanie warsztatów edukacyjnych skierowanych do mieszkanek Wielkopolski w wieku 25-69 lat. Spotkania te mają na celu zwiększenie wiedzy i świadomości na temat konieczności wykonywania badań profilaktycznych oraz mają zachęcać kobiety do regularnego badania się.
Dodatkowo organizowane będą szkolenia dla lekarzy, położnych i pielęgniarek POZ i lekarzy medycyny pracy, podczas których uczestnicy zdobędą wiedzę na temat znaczenia profilaktyki raka piersi i raka szyjki macicy oraz poznają sposoby na eliminowanie barier powodujących niezgłaszanie się kobiet na badania profilaktyczne.
W ramach projektu zostanie zakupiony mammograf.
Projekt będzie realizowany do 28.09.2023 r.
Zintegrowany system diagnostyki raka piersi z wykorzystaniem zaawansowanych technik diagnostycznych
Rozwój profilaktyki onkologicznej wśród kobiet realizowany przez Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. na terenie całej Wielkopolski
Profilaktyka nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego
Zakup stacji diagnostycznych w celu poprawy dostępu do usług zdrowotnych i przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19 w OPEN S.A.
Projekt pn. „Zakup stacji diagnostycznych w celu poprawy dostępu do usług zdrowotnych i przeciwdziałania skutkom pandemii COVID-19 w OPEN S.A” jest realizowany w terminie od 1 października 2022 r. do 30 czerwca 2023 r.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 w ramach działania 11.2 „Wspieranie kryzysowych działań naprawczych w obszarze zdrowia (REACT-EU)”.
Całkowita wartość projektu: 700 000,00 zł
Kwota dofinansowania: 490 000,00 zł
Głównym celem projektu jest wsparcie systemu ochrony zdrowia i poprawy dostępności do usług w Wielkopolsce poprzez wyposażeniem OPEN S.A. w Poznaniu w nowe stacji diagnostyczne. Realizacja projektu jest odpowiedzią na występujące w sektorze skutki zdrowotne po pandemii COVID-19. Cel ten jest zgodny z celem działania 11.2.
W ramach projektu zostanie zakupiony zestaw stacji diagnostycznej dla potrzeb udzielania świadczeń medycznych przez Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów S.A. w Poznaniu.
W skład planowanego do zakupu zestawu stacji diagnostycznej wchodzą:
1) stacje lekarskie – 2 komplety,
2) serwer aplikacyjny,
3) pakiety oprogramowania – 4 pakiety.
Realizacja projektu pozwoli na zwiększenie jakości i liczby wykonywanych badań diagnostyki obrazowej, w tym diagnostyki onkologicznej.
Zakup stacji pozwoli na zwiększenie liczby wykonywanych badań mammografii diagnostycznej oraz profilaktycznej, dzięki jednoczasowemu opisowi przez większą liczbę lekarzy radiologów. Skróci to czas diagnozy i poprawi jej jakość. Umożliwi w szerszym zakresie zastosowanie procedur chirurgii inwazyjnej świadczonej w warunkach ambulatoryjnych. Zainstalowanie sytemu umożliwi szerszą diagnostykę stanów przednowotworowych i nowotworowych zwiększając jej precyzję i skracając czas od momentu podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia, co przełoży się na niższy stopień klinicznego zaawansowania zmian, a w konsekwencji zwiększenie skuteczności leczenia.