Gabinet gastroenterologii w OPEN został powołany do życia w celu kompleksowej opieki nad pacjentami zgłaszającymi dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Pacjenci bardzo często bagatelizują objawy początkowej niewydolności, jakie daje układ pokarmowy. Do gastroenterologa powinny udać się osoby, które zauważają u siebie powtarzające się objawy takie jak: bóle żołądka, wątroby, mdłości, zaparcia, biegunki, problemy z przełykaniem, brak apetytu, niestrawność czy zgaga. Bardzo często te dolegliwości są znoszone ogólnodostępnymi środkami, takimi jak suplementy czy diety poprawiające funkcjonowanie układu trawiennego. Rozwiązania takie przynoszą ulgę, ale tylko maskują objawy, a nie leczą przyczyn. Wiele nieleczonych dolegliwości może doprowadzić do rozwoju choroby nowotworowej w obrębie układu pokarmowego. W przypadku nowotworów układu pokarmowego wczesna diagnoza decyduje o szansach na wyleczenie. Wszelkie schorzenia przełyku, żołądka, trzustki, wątroby, jelit i dróg żółciowych powinny być konsultowane przez gastroenterologa, który może pacjenta skierować na diagnostykę w zakresie eliminacji chorób nowotworowych układu pokarmowego (gastroskopia, kolonoskopia, badania na obecność krwi utajonej, test uerazowy, inne).
W zakresie zainteresowań zawodowych gastroenterologa znajdują się: stany zapalne i zakażenia związane z Helicobacter pylori, stany zapalne dróg żółciowych i żołądka, stany zapalne trzustki. Z pomocy tego specjalisty powinny korzystać osoby zmagające się z chorobą Leśniowskiego-Crohna i zespołem jelita drażliwego, wrzodami, chorobą refluksową, kamienicą żółciową, a także pacjenci grup ryzyka pojawienia się nowotworów układu pokarmowego.
- rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00 pod nr 609 021 468
- osrodek@open.poznan.pl.
Diagnostyka endoskopowa
Badania endoskopowe cechują się małoinwazyjnością. Ich wykorzystanie w diagnostyce daje możliwość oceny śluzówki przewodu pokarmowego oraz perystaltyki – zarówno górnego, jak i dolnego odcinka układu pokarmowego. W przypadku jakichkolwiek niepokojących zmian uwidocznionych w trakcie badania endoskopowego, prowadzący badanie może pobrać wycinki tkanki, które poddaje się badaniu histopatologicznemu.
W OPEN wykonujemy zarówno gastroskopię, jak i kolonoskopię.
Kierownikiem endoskopii jest dr n. med. Bartosz Cybułka.
Bartosz Cybułka jest absolwentem Uniwersytetu Medycznego, specjalistą w dziedzinie chirurgii ogólnej, posiadaczem certyfikatu Sekcji Chirurgii Endoskopowej Towarzystwa Chirurgów Polskich. W 2020 roku obronił pracę doktorską pt. „Ocena zmian endoskopowych górnego odcinka przewodu pokarmowego wśród chorych poddanych zabiegowi resekcyjnemu żołądka z powodu schorzeń nienowotworowych”. Od początków pracy zawodowej związany z endoskopią diagnostyczną oraz zabiegową.
Ceny badań pracowni endoskopowej dostępne są w aktualnym cenniku usług medycznych Ośrodka
GASTROSKOPIA
KOLONOSKOPIA
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA KOLONOSKOPOWEGO
Kolonoskopia jest badanie polegające na wprowadzeniu przez odbyt giętkiego wziernika i obejrzeniu jelita grubego od wewnątrz. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym. Znieczulenie ogólne jest znieczuleniem płytkim, niewymagającym intubacji rurką dotchawiczą. Po podaniu dożylnie środka znieczulającego Pacjent zasypia na kilkanaście minut. Po zakończeniu badania Pacjent ma czas na wybudzenie się.
-
Chorzy na cukrzycę powinni omówić modyfikację leczenia z lekarzem prowadzącym, rodzinnym lub diabetologiem, ze względu na możliwość wystąpienia groźnej hipoglikemii.
-
Pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe i antyagregacyjne (np. Acard) powinni omówić leczenie z lekarzem rodzinnym, kardiologiem lub hipertensiologiem – w zależności jaki lekarz przepisał dany lek.
-
W dniu badania należy do rejestracji dostarczyć spisane na kartce wszystkie przyjmowane leki i wraz z wypełnioną ankietą anestezjologiczną.
-
W dniu badania można przyjmować pozostałe leki bez żadnych zmian.
-
Jeśli mieli już Państwo wykonywaną kolonoskopię prosimy o dostarczenie poprzedniego wyniku badania z ewentualnym wynikiem badania histopatologicznego, jeśli był pobierany wycinek.
-
Na badanie należy przynieść wyniki badań:
-
morfologia, APTT, PT, INR, elektrolity (Na, K), kreatynina, glukoza na czczo (wyniki nie starsze niż 30 dni), wskazane badania wykonane w terminie 14 dni przed procedurą,
-
osoby chorujące na tarczycę powinny także dostarczyć wynik TSH (wynik nie starszy niż 3 miesiące),
-
osoby po 50 roku życia wynik badania EKG (wynik nie starszy niż 3 miesiące),
-
badania laboratoryjne można wykonać w siedzibie Ośrodka OPEN przy ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 w Poznaniu.
-
Proszę zgłosić się na badanie z osobą towarzyszącą, która zapewni Państwu bezpieczny powrót do domu. Jest to warunek konieczny aby opuścić Ośrodek OPEN.
-
Pacjenci po zabiegu kolonoskopii są wypisywanie 30 minut po wybudzeniu.
-
Po znieczuleniu nie można prowadzić pojazdów mechanicznych przez 12 godzin.
-
Po zakończeniu badania zalecane jest stosowanie diety lekkostrawnej, jednak dopiero od momentu wskazanego przez lekarza anestezjologa.
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA SIĘ DO BADANIA
5 dni przed badaniem: |
|
1 dzień przed badaniem: |
|
OPIS STOSOWANIA PREPARATU Fortrans
Fortrans to preparat na receptę. Receptę na nią powinien wystawić lekarz POZ.
Preparat Fortrans można stosować w schemacie jedno- lub dwudniowym. Szczegółowy opis dawkowania znajdą Państwo w ulotce preparatu. W przypadku, gdy Państwa miejsce zamieszkania znajduje się blisko Poznania mogą Państwo zastosować dwudniowe przygotowanie, jeśli jednak dojazd do Poznania jest dłuższy polecamy całość leku spożyć dzień przed badaniem.
Od momentu zastosowania leku, proszę nie planować wyjść z domu (poza dotarciem na badanie), ponieważ preparat działa przeczyszczająco i warto mieć w pobliżu toaletę.
Przygotowanie do badania – jednodniowe zażycie leku
Zawartość butelki leku wlać do załączonego kubka, a następnie należy dodać wodę do poziomu wskazanego na kubku. W ciągu następnych 30 – 60 minut, bez pośpiechu, należy wypić cały płyn z kubka. W ciągu następnej godziny należy wypić jeszcze 2 kubki wody lub czystego płyn. W tym dniu można pić herbatę, kawę bez mleka i śmietanki, napoje niegazowane, przecedzane soki owocowe bez miąższu (z wyjątkiem tych o barwie czerwonej), przecedzaną zupę (bez elementów stałych).
Wszystkie powyższe czynności należy powtórzyć dla drugiej dawki leku.
Przygotowanie do badania – schemat dwudniowy przyjmowania leku
Lek można zażyć później (około godz. 18:00), w przeddzień badania. Zawartość butelki leku należy wlać do załączonego kubka. Dodać wody do leku, do poziomu kreski na kubku (łącznie 0,5 l). W ciągu następnych 30 – 60 minut, bez pośpiechu, należy wypić cały płyn z kubka. W ciągu następnej godziny należy wypić jeszcze 2 kubki (wypełnione do kreski, łącznie 1l) wody lub czystego płynu (herbata, kawa bez mleka i śmietanki, napoje niegazowane, przecedzane soki owocowe bez miąższu (z wyjątkiem tych o barwie czerwonej i purpurowej), czysta zupa (zupa przecedzana bez stałych elementów).
Rano, w dniu badania należy powtórzyć wszystkie powyższe czynności dla drugiej dawki leku.
Przygotowanie do badania – stosowanie loku w przypadku badań wykonywanych po godz.14.30
Lek podajemy w dwóch dawkach (2 litry wieczorem w dniu poprzedzającym badanie od godz. 17.00 i 2 litry rano w dniu badania/zabiegu) od godz. 6.00. W zależności od rodzaju preparatu ,prosimy o przygotowanie się na badanie zgodnie z ulotką.
POSTĘPOWANIE W DNIU BADANIA
-
Do czasu badania nie wolno spożywać pokarmów. Do 6 godzin przed planowaną godziną badania nie wolno nic pić i jeść. Można ssać landrynki.
-
Do Ośrodka OPEN prosimy przybyć na wyznaczoną przez rejestrację godzinę
-
prosimy o pamiętaniu o wynikach badań
UWAGI
-
Po wykonanym badaniu mogą być odczuwalne wzdęcia i skurcze jelit spowodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów.
-
W przypadku jakichkolwiek pytań należy konsultować się z pracownią badań endoskopowych OPEN pod nr telefonu 609 021 468
pobierz plik w formacie PDF do wydruku: Przygotowanie_do_kolonoskopii