Nowoczesna fizjoterapia
Nowoczesna fizjoterapia skupia się na działaniach, które uśmierzają ból, poprawiają motorykę oraz przyspieszają rekonwalescencję po przebytych urazach i operacjach.
Olbrzymim atutem fizjoterapii jest możliwość kontynuowania ćwiczeń w domu zgodne ze wskazówkami i zaleceniami fizjoterapeuty.
Pod nazwą fizjoterapia kryje się szereg technik manualnych, ćwiczeń i zabiegów, których głównym celem jest poprawa jakości życia poprzez uśmierzanie bólu i przywracanie sprawności fizycznej. Dobrze przeprowadzony proces rehabilitacji umożliwia pacjentom powrót do zdrowia, dzięki czemu pacjent ma możliwość w pełni uczestniczyć w życiu społecznym.
Nowoczesna fizjoterapia opiera się na pogłębionym wywiadzie z pacjentem. Stanowi on podstawę podjętych działań i pozwala fizjoterapeucie dobrać odpowiednią technikę leczenia i to właśnie tak pracujemy w OPEN.
Nowoczesna fizjoterapia wykorzystuje w szerokim zakresie terapie manualne, które opierają się na bezpośredniej pracy fizjoterapeuty z pacjentem. Działania te mają najbardziej zindywidualizowane podejście do terapii z uwagi na możliwość natychmiastowej reakcji fizjoterapeuty na ograniczenia pojawiające się w trakcie pracy.
W OPEN prowadzimy fizjoterapię następujących schorzeń i dysfunkcji:
Wizyta konsultacyjna w procesie fizjoterapeutycznym
Jest to pierwsze spotkanie pacjenta z fizjoterapeutą OPEN mające na celu określenie indywidualnych celów pacjenta skierowanych na rozwiązanie jego problemu. W trakcie konsultacji przeprowadzana jest pełna diagnostyka funkcjonalna w zakresie oceny układu ruchu – m.in. badanie zakresu ruchu, mobilności, koordynacji ruchowej, możliwości adaptacyjnych układu nerwowego czy też poziomu bólu.
W trakcie wywiadu ustalane są wszelkie wskazania i przeciwwskazania do stosowania terapii z uwzględnieniem wszelkich dolegliwości i występujących chorób. Wizyta konsultacyjna jest pierwszym spotkaniem, które obowiązuje każdego pacjenta chcącego korzystać z wizyt fizjoterapeutycznych i medycznego treningu funkcjonalnego. Proces fizjoterapii składa się z różnych faz, które powinny być celowo planowane i wdrażane. Do najistotniejszych etapów tego procesu zaliczamy:
- wywiad z pacjentem
- planowanie badania fizykalnego
- badanie fizykalne z terapią próbną i ponowną oceną
- analiza wstępnych ustaleń, planowanie leczenia
- planowanie i realizacja sesji terapeutycznych
- procedury ponownej oceny funkcjonalnej
- ocena retrospektywna
Nowoczesne przestronne zaplecze
Prerehabilitacja
Usługa jest skierowana do osób planujących zabieg chirurgiczny. Każda interwencja chirurgiczna jest znacznym stresem i obciążeniem dla organizmu. Po zabiegu mogą wystąpić powikłania, związane zarówno z samym zabiegiem jak i z chorobami współistniejącymi, obecnymi już przed zabiegiem. Można starać się im przeciwdziałać, wykorzystując czas pomiędzy diagnozą, a terminem operacji, który wynosi zazwyczaj 2-4 tygodnie. Poza wdrożeniem dietoterapii, która powinna przygotować organizm do regeneracji po zabiegu, właściwym jest wzmocnienie układu mięśniowo – szkieletowego w celu skrócenia rehabilitacji po zabiegu. Odpowiednie przygotowanie do zabiegu obejmuje również wprowadzenie ćwiczeń oddechowych w celu poprawy wydolności oddechowej organizmu. W zależności od typu zabiegu specjaliści OPEN zaplanują i poprowadzą pacjenta w taki sposób, aby okres rehabilitacji po operacji był jak najkrótszy. Uważa się, że dla organizmu wysiłek spowodowany zabiegiem chirurgicznym można porównać do wysiłku, jaki towarzyszy przebiegnięciu dystansu maratonu. Nikt z nas nie podejmuje się takiego wyzwania bez odpowiedniego przygotowania, dlatego warto rozważyć wdrożenie prerehabilitacji przed interwencją chirurgiczną. Usługa prerehabilitacji prowadzona jest w konsultacji ze specjalistami z poradni leczenia ran.
Rehabilitacja uroginekologiczna / urologiczna
Fizjoterapia uroginekologiczna skupia się na profilaktyce i leczeniu dysfunkcji układu moczowo-płciowego oraz mięśni dna miednicy. Dotyczy ona zarówno kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku. Powszechnie nazywana jest rehabilitacją uroginekologiczną, jednak my podkreślamy, że w przypadku Panów prowadzimy rehabilitację urologiczną
Rehabilitację prowadzi się w celu eliminacji problemów z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów rodnych oraz zaburzeniami proktologicznymi. W swoim działaniu obejmuje także pracę z kobietami w ciąży i po porodzie.
Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje leczenie oraz profilaktykę z zakresu:
- nietrzymania moczu, gazów i stolca;
- obniżenia narządów miednicy mniejszej;
- terapii blizny po cesarskim cięciu/ po nacięciu krocza/ po operacji;
- terapii w ciąży i po porodzie (dolegliwości bólowe występujące podczas ciąży, rozejście mięśnia prostego brzucha, ocena mięśni dna miednicy, przygotowanie do porodu);
- zespołów bólowych miednicy;
- bolesnych miesiączek;
- endometriozy;
- pęcherza nadreaktywnego;
- osłabienia lub nadmiernego napięcia mięśni dna miednicy;
- bolesnego współżycia;
- przygotowania do operacji uroginekologicznych dla kobiet oraz urologicznych dla mężczyzn;
- rehabilitacji po usunięciu prostaty lub radioterapii prostaty
Jak przygotować się do pierwszej wizyty?
W trakcie pierwszej wizyty przeprowadzimy szczegółowy wywiad, dlatego jeśli posiadasz jakieś wyniki lub opisy badań, zabierz je ze sobą.
- ubierz wygodny, swobodny strój;
- przygotuj się na badanie per vaginum (badanie przezpochwowe) oraz/lub per rectum (przez odbyt) – może ono się odbyć na pierwszej lub drugiej wizycie;
- na kilka dni przed wizytą zaobserwuj częstotliwość oddawania moczu w ciągu dnia i nocy;
- jeśli masz jakieś pytania do fizjoterapeuty przed spotkaniem najlepiej spisz je na kartce
Młody, zaangażowany zespół fizjoterapeutów
Pacjenci uroginekologiczni mogą liczyć na profesjonalną opiekę ze strony mgr Sary Orłowskiej-Kubiak.
Pani Sara jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu na kierunku fizjoterapia. Posiada akredytację Fizjoterapeutki Uroginekologicznej wydane przez Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne.
Pani Sara specjalizuje się w terapii kobiet oraz mężczyzn z zaburzeniami pracy dna miednicy oraz w fizjoterapii onkologicznej (terapia przeciwobrzękowa, fizjoterapia po raku piersi). Pracuje również z kobietami w ciąży. Z własnego doświadczenia wie, jak ważna jest fizjoterapia w okresie okołoporodowym, dlatego propaguje aktywność fizyczną w ciąży i zadbanie o młode mamy.
Prywatnie i po godzinach – miłośniczka holistycznego podejścia do zdrowia, boksu i robienia na drutach.
Medyczny trening funkcjonalny
Trening fizjoterapeutyczny powstał z myślą o osobach, które rozważają zmianę trybu życia i planują powrócić do treningów sportowych. Trening taki przygotowuje organizm do zwiększonego wysiłku, zmniejsza ograniczenia ruchu, wzmacnia mięśnie szkieletowe. Jest to trening ściśle spersonalizowany, dostosowany do aktualnej mechaniki i kondycji organizmu. Ta forma pracy w naszym Ośrodku opiera się na procesie usprawniania kondycji pacjenta do podjęcia aktywności fizycznej. Jest wskazana dla osób, które dotychczas były mało aktywne, jak i dla osób starszych, dla których typowe zajęcia na siłowni mogą być zbyt dużym wyzwaniem.
Zalety takiego treningu można wymieniać bez końca. Jest bezpieczny, efektywny i odpowiedni dla szerokiego grona – nawet najbardziej wymagających – odbiorców. Jego celem jest:
- poprawa funkcji układu ruchu,
- poprawa stabilności i równowagi,
- doskonalenie prawidłowej postawy,
- zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia kontuzji.
W szczególności nad taką formą aktywności powinny myśleć osoby, które podjęły decyzję o rozpoczęciu uprawiana sportów po długotrwałej bierności w tym zakresie, osoby otyłe ( od otyłości II stopnia) osoby obciążone nadciśnieniem, cukrzycą lub innymi problemami zdrowotnymi.
Trening fizjoterapeutyczny musi być prowadzany przez fachowca. Nie wystarczy typowa wiedza trenerska. Nasz zespół składa się z wykwalifikowanych fizjoterapeutów, którzy z uwagą i absolutną ostrożnością podejmują się treningów fizjoterapeutycznych, mając na uwadze, że każdy z takich treningów wymaga absolutnie indywidualnego podejścia. Konieczna jest do tego zarówno wiedza jak i doświadczenie z zakresu fizjoterapii oraz znajomość biomechaniki, bo tylko wtedy trening będzie w pełni bezpieczny.
Jednym z głównych celów realizowanych w trakcie treningu fizjoterapeutycznego jest wykrywanie i stałe korygowanie złych nawyków i wzorców ruchowych, które mogą prowadzić do przeciążenia i w efekcie ryzyka uszkodzenia lub kontuzji.
Aktywność ruchowa zwiększa wydolność i sprawność fizyczną, przyczyniając się do poprawy jakości życia, zwłaszcza ludzi w starszym wieku oraz osób z przewlekłymi chorobami układu krążenia i przemiany materii. Systematycznie wykonywane wysiłki fizyczne zmniejszają zagrożenie tzw. chorobami cywilizacyjnymi, do której zalicza się chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzycę typu II oraz osteoporozę. W profilaktyce chorób układu krążenia duże znaczenie ma korzystny wpływ aktywności ruchowej na ciśnienie tętnicze, profil lipidowy osocza, wrażliwość tkanek na insulinę i układ krzepnięcia krwi. W zapobieganiu i leczeniu otyłości dużą rolę odgrywa zwiększenie dobowego wydatku energii związane z aktywnością ruchową, zwiększenie przez wysiłki ciepłotwórczego działania posiłków oraz zmniejszenie ubytku masy mięśni (w przypadku stosowania diety niskokalorycznej).
Podstawowymi elementami treningu zdrowotnego, ukierunkowanego na kształtowanie cech sprawności fizycznej związanej ze zdrowiem i zmniejszanie zagrożenia chorobami cywilizacyjnymi, są umiarkowane obciążenia wysiłkowe stosowane systematycznie, z częstotliwością nie mniejszą niż 2 razy w tygodniu i czasem trwania dłuższym niż 30 min. Oprócz wysiłków wytrzymałościowych, stanowiących podstawę treningu zdrowotnego, zalecane jest stosowanie ćwiczeń z pokonywaniem oporu w celu zwiększenia siły mięśni.
Cennik_rehabilitacja_18.05.2022-1
Rejestracja w godzinach 8:00-18:00 pod nr 61 8518 631 wew. 0.