Bezpłatne badania dla osób 50, 60 i 70+

Jesteś tu najprawdopodobniej dlatego, że przyciągnęło Cię hasło: darmowe badania dla osób 50, 60 i 70+

Nasz Ośrodek realizuje takie badania :)

Nie tylko badania mammograficzne skierowane do pań w wieku 50 – 69 lat, cytologię dla pań do 59 roku życia, ale również program profilaktyki nowotworów dolnego odcinka układu pokarmowego badań dla osób w wieku 50 – 74

To teraz kilka faktów

Nowotwory jelita grubego stanowią 11% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u mężczyzn oraz 10% wszystkich zachorowań u kobiet. Pod względem częstotliwości występowania są trzecim najczęstszym nowotworem u mężczyzn, po raku płuc i gruczołu krokowego, a u kobiet na drugim miejscu, zaraz po nowotworze piersi.

Niestety zachorowalność na nowotwory jelita grubego w Wielkopolsce jest dla obu płci wyższa od średniej w kraju.

Lekarze i naukowcy przewidują, że liczba nowych zachorowań na nowotwory jelita grubego będzie dalej rosła. W Wielkopolsce w latach 1985-2017 zaobserwowano stały wzrost zachorowalności na nowotwory złośliwe jelita grubego i odbytnicy.

Prognoza dla roku 2027 wskazuje, że w Wielkopolsce zostanie zdiagnozowanych prawie 3 tys. nowych zachorowań na nowotwory jelita grubego i odbytnicy.

W 2013 roku nowotwory jelita grubego rozpoznano u 1673 osób. Oznacza to niemal dwukrotny wzrost w ciągu 14 lat.

Najwięcej przypadków obserwuje się po 55. roku życia, ze szczytem liczby zachorowań przypadającym na grupy wiekowe powyżej 60. roku życia.

Wczesne wykrycie zmian nowotworowych radykalnie zwiększa szanse na przeżycie, dlatego tak ważny jest udział w badaniach profilaktycznych.

Mało kto wie, że znaczna ilość nowotworów złośliwych jelita grubego powstaje z polipów. Polipy jelita grubego to łagodne nowotwory, których część, jeśli nie zostaną w porę zdiagnozowane i usunięte, może przekształcić się w zmiany złośliwe.

Kluczowe dla niedopuszczenia do przekształcenia polipów w nowotwory złośliwe jest jak najwcześniejsze ich wykrywanie i usuwanie. Ponieważ polipy rzadko dają jakiekolwiek objawy, bardzo ważne jest prowadzenie i uczestniczenie w badaniach profilaktycznych. Czas wzrostu polipa i przekształcenia go w nowotwór złośliwy wynosi około 10 – 12 lat.

O obecności polipów może świadczyć występowanie krwi w kale, są to śladowe ilości, niewidoczne gołym okiem.

Bezpłatne badania realizowane przez OPEN polegają na zbadaniu próbki kału pod względem występowania w niej hemoglobiny (składnika krwi).Takie badanie może uratować życie.

Większość polipów, przez długi czas, nie powoduje żadnych objawów i jest wykrywana przypadkowo. Olbrzymim atutem projektu jest objęcie opieką pacjenta w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w wyniku. Uczestnik w ramach projektu (po dwóch dodatnich próbach na krew utajoną) ma wykonywane badanie kolonoskopowe, w znieczuleniu, w Ośrodku OPEN.

Osoby zainteresowane bezpłatnym badaniem na obecność krwi utajonej powinny skontaktować się z biurem projektów profilaktycznych. Tel: 61 85 18 627 w.4

Można również przesłać prośbę o kontakt w kwestii nieodpłatnych badań

ATUTY BADANIA

  • nieinwazyjne
  • bezbolesne
  • bezpłatne
  • może uratować życie